POWIAT
Problematyczne ścieżki przyrodnicze znalazły rozwiązanie - 04.05.2021.

Problematyczne ścieżki przyrodnicze znalazły rozwiązanie - 04.05.2021.

Na początku 2020 roku z mojej inicjatywy jako Przewodniczącego Klubu Radnych PiS w Radzie Powiatu Dzierżoniowskiego zająłem się tematem funkcjonowania ścieżek przyrodniczych będących pod zarządem powiatu dzierżoniowskiego. W swoich pierwszych spostrzeżeniach zwróciłem uwagę, że na tych ścieżkach przyrodniczych nie są zrealizowane niektóre zobowiązania wynikające z zawieranych umów między powiatem dzierżoniowski reprezentowanym przez członków Zarządu Powiatu a wykonawcą. Biorąc pod uwagę wyniki protokołu pokontrolnego Komisji Rewizyjnej, która zajęła się sprawą na wniosek naszego Klubu były one w pełni zasadne. W połowie maja zeszłego roku zadałem panu Staroście następujące pytania:
  • Jaka jest koncepcja Pana Starosty na dalsze funkcjonowanie ścieżek przyrodniczych na terenie powiatu dzierżoniowskiego, które od kilku lat były systematycznie dofinansowywane z budżetu powiatu?
  • Czy powiat dzierżoniowski zamierza w 2020 roku dalej dofinansowywać utrzymywanie ścieżek przyrodniczych na zasadach podobnych jak w latach poprzednich?
  • Wobec pojawiających się sygnałów dotyczących rezygnacji Zarządu Powiatu z zadania dofinansowywania utrzymywania ścieżek przyrodniczych z powodu usytuowania ich na terenach nienależących do powiatu dzierżoniowskiego proszę o udostępnienie dokumentów na jakiej podstawie to dofinansowywanie było realizowane do tej pory. Chodzi mi przede wszystkim np. o porozumienia między podmiotami lub inne umowy.
  • Otrzymane odpowiedzi wyłoniły brak jasnej przyszłości tego z pozoru mało ważnego obszaru funkcjonowania dla powiatu dzierżoniowskiego. Ma być audyt, potem zobaczymy. Tak pan Starosta w skrócie odpowiedział na zadane pytania. W roku 2020 powiat dzierżoniowski już z nikim nie nawiązał umowy na utrzymanie ścieżek, co spowodowało ich dalszą degradację. Natomiast na początku 2021 roku zawarł porozumienie z samorządami i nadleśnictwami do ich przekazania wymienionym podmiotom. Sam zobowiązał się do promowania i ewentualnego dofinansowania tych obiektów bez żadnych konkretów w tym ostatnim wymiarze.
    Czy takie działanie można nazwać pozbyciem się problemu? Tak. Najpierw Zarząd Powiatu nie wiedział o ich dokładnym stanie. Stąd w lutym 2020 roku na sesji Rady Powiatu przekazałem panu Staroście raport, który zrobiłem po ich audycie. Umowa była z wykonawcą, więc czego się tu czepiać, a że tylko słabo ją egzekwowano to taki drobiazg. Promowano je w mediach i tak to leciało. Jednak w 2020 roku po kilku latach władze powiatu doszły do wniosku, że tak naprawdę finansowane ścieżki nie są ich własnością tylko nadleśnictw i samorządów. Rozumiem, że taka refleksja przyszła po zainteresowaniu się sprawą ze strony naszego klubu. Zarząd Powiatu pozbył się problemu, który sam de facto spowodował brakiem odpowiedniej kontroli realizacji umów, co wykazał protokół Komisji Rewizyjnej. Czekam teraz na reakcję w zakresie poprawy stanu tych ścieżek przez „obdarowane” podmioty. Uważam, że gdyby nie zaangażowanie naszego Klubu w tą sprawę, dalej istniała by ta „patologiczna” opieka nad ścieżkami przyrodniczymi, a władze powiatu żadnego problemu nie widziałyby. Tym razem to racja była po stronie radnych naszego Klubu, a ruchy kadrowe w Biurze Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki spowodowały, że nasza ocena funkcjonowania w tym podmiocie była zasadna.
    Marcin Pięt przewodniczący Klubu PiS Rady Powiatu