MIASTO
Rocznica, o której nie wolno zapomnieć! - 13.12.2019.

Źródło foto: https://wgospodarce.pl/, zdjęcia wykorzystywane wyłącznie jako prawo cytatu w myśl Art. 29. Prawo cytatu Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Rocznica, o której nie wolno zapomnieć! - 13.12.2019.
W piątek mija 38 lat od wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Od rana 13 grudnia 1981 r. nadawano wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, który poinformował o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego i wprowadzeniu dekretem Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju. Miał powstrzymać rozpad władzy PRL i zablokować przemiany demokratyczne w Polsce.
- Dziś jest szczególny dzień, rocznica ogłoszenia stanu wojennego. Polacy mówią, że to rocznica wywołania wojny jaruzelsko-polskiej. Wojny przeciwko ruchowi Solidarności, który miał wtedy 10 mln członków. To tym ludziom wypowiedziano wojnę, ale w istocie wypowiedziano ją całemu społeczeństwu. A Polacy chcieli tylko lepszych warunków pracy i płacy. Były podnoszone też postulaty wolnościowe: wolność słowa i wolność zgromadzeń. Żądano prawdy, żądano uczciwości w życiu publicznym. Dziś obchodzimy pamięć tego dramatycznego wydarzenia, które położyło się cieniem na cale lata 80. i cofnęło państwo w rozwoju – powiedział 13 grudnia 2019 roku w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda.
– Chciałbym, żebyśmy raz na zawsze potraktowali te teorie, które usprawiedliwiały Jaruzelskiego i Kiszczaka jako fałszywe, nieprawdziwe. Był taki historyk, publicysta, rosyjski dysydent Władimir Bukowski. który był potomkiem polskiego oficera wziętego do niewoli po bitwie pod Ostrołęką przez Rosjan i tam w Rosji, na Sybirze rodziły się kolejne pokolenia Bukowskich. To niezwykła postać. Był zaprzysiężony do Solidarności Walczącej przez Kornela Morawieckiego. (…) Był człowiekiem, który miał nieograniczony dostęp do sowieckich archiwów z czasów, kiedy Jaruzelski wprowadzał stan wojenny – mówił Piotr Szubarczyk, redaktor i historyk, w piątkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.
W wyniku stanu wojennego zginęło co najmniej kilkadziesiąt osób, a tysiące internowano, w tym niemal wszystkich członków Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność". Na ulicach miast pojawiły się patrole milicji i wojska, czołgi, transportery opancerzone i wozy bojowe. W ramach operacji „Jodła” w Dzierżoniowie w całym okresie stanu wojennego internowano dwanaście osób z Dzierżoniowa. Byli to: Teofil Frankowski, Zbigniew Cieślik, Wojciech Cabaj, Józef Golis, Eugeniusz Babiarz, Leonard Trachimowicz, Antoni Kaczmarek, Leszek Kajdas, Bogumiła Pawlus, Marek Rospond, Hipolit Jackiewicz i Edward Skaskiewicz. W ramach operacji „Klon” przeprowadzono rozmowy ostrzegawcze z kilkunastoma działaczami „Solidarności”.
Jak co roku spotkaliśmy się na cmentarzu komunalnym, aby wspomnieć nasze koleżanki i kolegów z opozycji demokratycznej z lat 80-dziesiątrych, którzy odeszli do Domu Pana. Przed Ich grobami odmówiliśmy modlitwę i zapaliliśmy światełka pamięci. Zapaliliśmy również symboliczne światełko pamięci na grobie śp. Teofila Frankowskiego, pierwszego przewodniczącego komisji Zakładowej w „Diorze”, szefa Międzyzakładowej Komisji Koordynacyjnej „S” Ziemi Dzierżoniowskiej. Internowany 13-go grudnia, przeszedł przez obozy w Kamiennej Górze, Głogowie, Nysie i Uhercach, zwolniony po 12 miesiącach internowania. Bezkompromisowy, szczery, prawdziwy lider i trybun robotniczy. Zapłacił za to więzieniem, szykanami, latami życia w poniżeniu i pogardzie. Ich twarze odżywają w naszej pamięci ze szczególną ostrością, ich słowa brzmią w naszych uszach, a w sercach odzywa się piekący ból i smutek, że nie ma ich już wśród nas. Szli do wolnej i suwerennej Polski drogą prawdy, honoru, patriotyzmu, pokory i męstwa. Tych, którzy upominali się o godność pracy i płacy próbowano zaszczuć i wyrugować z życia publicznego. To się jednak nie udało. Niestety wielu z nich nie doczekało wymarzonej Polski. Dzisiaj to my dzięki nim, żyjemy w wolnym i demokratycznym kraju. Póki naszego życia będziemy o was pamiętać i odwiedzać wasze groby - taką deklarację przyjęliśmy w naszych sercach. Na cmentarzu parafialnym zapaliliśmy symboliczną lampkę pod krzyżem dla tych wszystkich, którzy ucierpieli w wyniku represji i szykan w stanie wojennym.
Cześć Ich pamięci.
Opracował Kazimierz M. Janeczko
Niepodległa 2018.
„Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości”.
Rocznica, o której nie wolno zapomnieć! 38 lat temu, w niedzielę 13 grudnia 1981 r., wprowadzono w Polsce stan wojenny. Rocznica, o której nie wolno zapomnieć! 38 lat temu, w niedzielę 13 grudnia 1981 r., wprowadzono w Polsce stan wojenny. Rocznica, o której nie wolno zapomnieć! 38 lat temu, w niedzielę 13 grudnia 1981 r., wprowadzono w Polsce stan wojenny. Rocznica, o której nie wolno zapomnieć! 38 lat temu, w niedzielę 13 grudnia 1981 r., wprowadzono w Polsce stan wojenny. Rocznica, o której nie wolno zapomnieć! 38 lat temu, w niedzielę 13 grudnia 1981 r., wprowadzono w Polsce stan wojenny. Rocznica, o której nie wolno zapomnieć! 38 lat temu, w niedzielę 13 grudnia 1981 r., wprowadzono w Polsce stan wojenny.
Foto: Stefan Grefling Klub GP Dz.II.